Życiodajna krew
Krew(łac. sanguis) to rodzaj tkanki łącznej krążącej w naczyniach krwionośnych (układ krwionośny zamknięty) lub w jamie ciała (układ krwionośny otwarty). Jako jedyna (wraz z limfą) występuje w stanie płynnym. Odpowiada za transport elementów morfotycznych krwi oraz różnych białek. Ilość krwi w organizmie przeciętnego człowieka wynosi 5-5,5 litra (70 ml/kg) i jest to w przybliżeniu 1/13 do 1/12 wagi ciała. Dla dzieci jest to ok. 1/10 do 1/9 wagi ciała.
Krew składa się z komórek (krwinek czerwonych, płytek krwi i krwinek białych) i części płynnej - osocza (plazma).
Krwinki czerwone - ich wnętrze wypełnia barwnik hemoglobina, który nadaje krwinkom czerwony kolor i służy do przenoszenia tlenu. Krwinki czerwone stanowią ok. 40% objętości całej krwi. Osobami najbardziej potrzebującymi krwinek czerwonych są chorzy, którzy utracili swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego.
Płytki krwi są najmniejszymi komórkami krwi i odpowiadają za proces krzepnięcia. Płytki krwi przetacza się chorym z zaburzeniami krzepnięcia, pacjentom z białaczką i nowotworami,
w trakcie i po chemioterapii.
Krwinki białe są stosunkowo duże i niemal bezbarwne. Miej liczne od krwinek czerwonych, posiadają zdolność ruchu. Są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami.
Osocze ma zabarwienie żółte, stanowi ok. 55% objętości krwi i zawiera wiele białek pełniących istotne funkcje w organizmie. Przetacza się je najczęściej chorym z dużą utratą krwi, z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, urazach, chorym na hemofilię i inne skazy krwotoczne.
GRUPY KRWI
U każdej osoby na powierzchni krwinek czerwonych istnieją substancje grupowe, które decydują o przynależności do określonej grupy krwi. Istnieją 4 podstawowe grupy krwi:
Najczęstszymi grupami w Polsce są: grupa A i O. Znacznie mniej częstymi B i AB.
